You are here

solarrendszer reformáció (poli vagy monocella a jobb borus időben?) Tapasztalattal rendelkezők előnyben!

3 posts / 0 new
Last post
megujulo
megujulo picture

Sziasztok!

Néhány felvetödő szakmai kérdés meűlt fel.

Bőviteni szűkséges a 4 kwattos solar rendszert a csekély hatékonyság és gyenge napstéses orák száma miatt.

Kap a ház egy független 1200 wattos invertert a hütőgép és mosógép számára. ehhez uj 9AH x 6 db zselés akkuval jutottam hozzá mai napon 50 euroért.

Melyik fajta cellarendszer kehet hatékonyabb gyenge vagy borus napsütéses időben? A poli vagy a felezett monocella?

Msik fajta felmerűlt kérdés.

A meglévő celláimból ha 4 darabot sorba kötök 10,8A és 148 volto kapok kb 1 a terlelt szint mellett. (A nappali fogyasztásom folyamatosan ennél több.2,4 A terhelésnél (ha megy az inverter a max feszltség legfeljebb 146 volt.

Ha jól tudom, akkor a napcellák áramgenerátoros jelleggel birnak, azaz lemerlt akku esetén is igazodni képes a kegjobb töltés arányhoz.

Persze komplett vezérlés adja a jó mppt eredményt, de tapasztalatom az hogy a rendszer kihasználtsága elég rossz hatékonysággal bír.

mivel jelenleg már előregedtek az AKKUK lassan cserére szorulnak, vagy rehabra,

A sorbakötöt cella hatékonysága is akkor teljes ha mindent egyforma energia éri.
kérdés az hogy ez amegoldás milyen hatással bír mind a cellákra mind az akkukra. (az akkuk mostanra akár 60-70 voltra is leesnek reggelre, az elhasználodott szulfát miatt..

A kűlön inverterrel és cellarendszerrel egy sziget a szigetben megoldással gondolkodom. Ami reggel korán már mködöképes és képes ellátni a egfontosabbat hűtőt és kenyérdagasztót (MUM5) 

igy egyben egy rendszerfggetlen galvanikus megoldás is szletik.

szerintetek töltés vezérlés nélkűl rá lehet e tenni 120 voltos akku bankra sorkötésben a cellákat? persze biztositás nem kérdés. Az összes gyári vezérlés impulzus átalakitással 12 24 vagy 48 volts rendszerekhez gyártott. ezzel amegoldással csökkenthető lenne a kicsi de nagyáramu töltésrendszer. (16 mm keresztmetszetű kábelek) (van 10A ballancer elektronikus áramkör akkumulátoronként aki egyenfletes feszltség arányt tart töltés közben)

3. kérdés házilag öntött nem adalékolt olomlemezekkel milyen  hatékonyságu tárolót lehetne megépiteni? A téchnika most lényegtelen, az elmélet érdekelne.
 

 

 

Comments
Atis57
Atis57 picture

Szia!
 Akkor sorbanű

A nálunk kapható  (nem inverteres hűtőkomp ) éppen elindul az 1200W-s kinai csodákról! Azért 16X  áramfelvétellel számolj.

1.-"-cella felezett poli" hoz   A régi bontott panelek hatásfokban is eltérnek .
A mostani (kb 3 év en belüliek ) Már nincs akkora eltérés.  Bár a "napelem vigécek" szerint a mono félcellás a nyerő --Nekik! ( a z ár má
r megint )
2. áramgenerátoros --De a feszültség is nagyot esik!. Igy a kimenó teljesitmény is.
3. akkuk --Nem dobnám ki 2P v 3P (párhuzamos ). megoldásba szervezném át .--Elé meg új akkukat tennék.hogy kiadja a szükséges feszt.

4." szerintetek töltés vezérlés nélkűl rá lehet ."...ide a korai években relés, tirisztoros töltőket használtak .A töltőáram csak a Uk-Ut feszülségtől függött.
Azért ne feledd a 12V  az 21-23V üresen--17V  töltéskor  és "névlegesen 12V" Ez felfelé is igaz ... Emiatt nagy szükség van a megbizható lekapcsolásra !
Vannak kivételek; 20W napelem 75-100Ah akku (3-5 nap alatt se tudja feltölteni )Az a balancer --csak elfűti az  eltérést!

 S az a 3: kérdés; Régen cserélték a pozitiv lemezt (akku felújitás)  Ha tudsz külön venni Te is megteheted. Másik "varisperzsa " a kulcsszó ebből lehet pozitiv lemezt  önteni.  Ettől lesz olyan mint egy szivacs                     Akku gyártó/felújitó hely a közelben ? Onnan kéne lemezeket rendelni?

Ha sima ólom lemezból csinálnád ?, Működik ha a negativ szin ólom --a pozitiv meg ólomoxid  A mai 75Ah akkunál a 3 negativ és a 2 pozitiv lemez felülete kb 10-10m2.  Ez kissé nehézkessé tenné a megoldást., ha tömör lemezből készitenéd.
Az az elméleti hatásfok a 80% ról visszaesne min.70 %ig.
 Talán röviden , ...s mások véleményére is  adunk!
Egy elérhető csúcs technológia?
Brilliant technique of lead acid battery restoration - YouTube

0

megujulo
megujulo picture

Kedves atis57!

nagyon köszönöm válaszaidat.

Az inverterek terén jelentős információkat és tapasztalatot szereztem az elmult évek során.

Vicces de gakorlatilag a négíszög a mod. szinusz és a teljes szinusz közötti kűlönbség kivitelezési szempontból szinte alkatrészek és technika szempontjából jelentéktelen kötség mellett , mondhatjuk filléres megoldásokkal megoldható lenne.

ennek elllenére a gyártók letojják az egészet és gyakorlatilag kész átverés show az egész inverter piac.

a négyszőges inverter legfeljebb olyan eszközre jó ami dc egyenirányitással mködik tápoldalról,

A mod szinuszt ha kiegészitjuk egy induktiv tekerccsel és kondenzátorral elégéé jól leformálja közel szinuszformává, de önmagában még mindig használhatatlan.

A telljes szinusz esetében nyilván minden re használható megoldás kapnk minden egyéb tipus árának 5-10 szereséért.

Tudjuk hogy induktiv motor indtásakor névleges 3-5 szörös többletterhelés is szűkséges. tehát egy 350 wattos hútőgép motorhoz elkel egy 1200-2000 VA-es inverter ami ersze szinuszos.

Igen az akkuk esetében én is arra gondoltam hogy a használtak tetejét levágom és amennyire tudom a kioldodot tlerakódásoktól kitakaritom. Majd lemérve a már használhatatlan cellákat egymásból összecserélem. (meg tudom oldani az uj olomcsatlakozások stabil visszakötését a közüs kötéspontokon.

Én is láttam klönböző csodavideókat mindenféle agályok közepette a már lestrapált aksik celláinak cseréjével.

Itt a szigeten szerviz nincs nemhogy akku felujitó ( Orbán ide vajon miért nem hoz akkugyárakat, üres a piac) szóval alapbol uj cellákat alkatrészként nem nagyon lehet szerezni. Abból kiindulva hogy kénsav sincs sőt tiltott a kereskedelme itt, igy ez a megoldás legfeljebb a meglévő roncsokkal mködhet.

1. cellák 
Itt ujak vannak régiek nincsenek eladak sem. tehát venni lehet nem is olyan rosz áron . egy 550 W felezett mono itt most 99 euro.
uresjárati 44,5 volt
rövidzár13,5A
a 400 wattos felezett 40,5 V és 12,5A 129 euro

a Poli 230 wattos 29V és 7,5A 79 euro lenne (pár ismerősőm azt állitja borus idben jogg a poli hatásfoka, ezt kellene tapasztalattal rendelkezőknek megcáfolbi vagy megerősiteni)

azért fontos ez mert jelenleg 5 x 24 voltos a töltésem és panelectron 24 volto töltő kezelte eddig.
a gyakorlatban azt tapasztalom, hogy a mppt vezérlő 30A helyett klegfelejbb 20A képes (ujabb china átverés?) leadni töltésre 
ez max 600 watt, ami arákötött 800 wattos 2 cella esetében kapásból 25% elvesztése napstésben.

Utóbbi esetben amikor az inverter belenyul 120 voltos bankba 30 a terheléssel, akkor sem hajlandó 20 A-nál többet leadni töltésre, mely egyben azt is jelenti, hogy az akkuból vesz el 10A-t.

a gyártó adatlapja alapján nem tehető rá 75 voltnál nagyobb fesz és 600 wattnál nagyobb teljesitmény . (hogy lesz ebből 28,8 volton 30A?
Annak majd 900 wattos teljesitménynek kellene lennie.

Vagy csak 12 voltos rendszer esetén tudja a 30A: leadását garantálni ? Lehet. 

ha a 10 cellát átraknám 2 x 4 kötésben, akkor sem kapnák többet mint 21A max. 144V max, persze napintenzitás függvényében.
csak a vastag kábeleken kevesebb veszteség keletkezne (16 keresztmetszetű a kábel 15 méter a töltöpont plusz 2-4 méter az akkukig a távolság) (5 x 40 V 20 A a cellateljesitmény) 
a 4 sorba kötött cella feszültsége uresjáratban 162 volt max. (ez több mint 144 volt a 10 cella max töltőfeszltsége)

azonban 1 A terhelés esetén ez a fesz teljes napsütésben sincs több mint 39V cellnként (144 volt) 

azaz ha az akkuk telejsen feltöltödnének sem tudna tultolteni, mivel mindig vana rendszeren legalább 1,5 a fogyasztásom. Inverter önfogyasztása 0,6 A. persze közben megy a solarrendszer vizszivattyőja is (0.8A) a házban hütő (3,4A) Mosógép (fütés nélkl használva) centrifuga mködéskor a legtpbb (7A)

persze ez nagyon ieális elmélet, ha egyetlen cella árnyékba kerul jelentős feszültség esik, igy akár adott esetben le is állhat a teljes toltésellátás is. (2 nél már biztosan)

ha 12 lenne akkor garantált jó idben a 30A 140 volt környékén.
Ha viszint borus fekhős az idő nem sut anap max 1,6 A tud a rendszer leadni.
a 10 cella 400 watt mono felezett tehát tud 140 volton 1,6 A adni. (kb 220W)

Azt lenne jo megismerni, hogy poli cellákkal 4000 wattos öszteljesitmény esetén mennyi emergia jon le borus felhos időben?
vagy arányaiban más környezetben.
Jó időben nyerő a felezett cella, nem véletlen nyomják mostanra ezeket.

akkufelujitás.

Most ne a fogyasztói társadalom megszokott modszereit kovessűk.

Ugy tudom a pozitiv cella megy iszapba, a negativ sokáig stabil marad.

Azt nem tudom hogy a negativ CELLA felhasználható e POZITIV CELLAKÉNT? felujitás esetén (2-bol 1) a VIDEOT és ezek sokaságát mér többször láttam. nyilván ahol készlt nem áll rendelkezésre egy modern társadalom akkuboltja (s pénz sem sokszor)
Azt én is látom megoldhato a renoválás (olom mérgezés, környezetkrositást most hanyagoljuk) de nem látszik egyetlen egy videon sem hogy a pozitiv cella uj e? vagy a meglévőkbol csinálnak ujat.

Láttam egy videot ahol ilyen cellákat öntenek rácsot és valamilyen narancsszinu kotvalékkal bekenik mint a glettet gipszkartozonáskor, de ott nem irja mi ez az anyag.

Szoval képelkedve állok e megoldás előtt.

Nyilvánvaló és lehet mondani sosem lesz megfizetodő az aksik vásárlása, és pont eza lényeges elemi rész ami miatt az egész fogyaszti társadalom szemved. 

Lehet nekem jo lenne a 70% os de még a 30%-os megoldás is, ha az hatékony és kevésvé rohad széjjel.

Épp a mult héten szólt az egyik itt élő magyar barátom, hogy cserélni kella gél akkukat (4 x 12V) majd 1600 euro a 4 darab és ki van akadva.

2000 toltesi ciklust mondtak solarakkura mikor vette, ketto és fél éve de nem birt még 960 ciklust sem.

Akkor meg minek a 3 szor drágább akku ha mint 1000 ciklust teljesit a való életben?
Akkor jó az autos is,

Nekem eddig 1300 toltési ciklust ment el de véghalálon vannak. abbol gondolom hogy a cellákkal van baj

mert pontosan 2 voltonként esik a  fesz le (10 8 6 4 és 2 voltra reggelre)  szerintem a  fenékzárlat suti ki amaradékot, igy egyre rosszabb lesz naprol napra.
Kettot már probáltam mosni kisebb nagyobb sikerrel, (vizsugárral) Majd desztiviz oblitést követoen a szurt tisztitott savat visszakapta.

szemmel láthatóaka különbségek, van amelyik jelentosen javult, de ban olyan ami rettenetesen leromlott.

Van olyan akku amiven 3 cella forr de 3 cellán nem látszik a  toltés nyoma. de cellánként nem tudom lemérni, hogy A 3 NEM TOLTODO A ROSSZ vagy a 3 gázosodó a rossz. ehhez le kell bontanom atetejét hogy cellánként tudja rámérni a feszultségekre.

Szoval uj akkuk kellene rovidesen, de nem szeretnék megint 1600 eurot elkolteni ujabb 2 évre.

azért gondoltam, hogy a meglévó dobozokba magam találok megoldást valami kisebb Ah de stabilabb megoldásban.

Gyanitom a poros ragasztásos megoldás ad nagyobb teljesitményt de ebben van beleraktva a tervezett avulás is egyszerre. merthogy kémia ide vagy oda, a tokéletesség odáig vezetett, hogy a hajdani lada akkuk 6-8 éve mára lecsökkent minden kocsiban 2-3 évre.

Egy belso cellam 15 x 20 centis. (180 240A) akkuháza azonos volt a boltban de nekem röviditett celláim vannak . egy kötegben kb. 20 ilyen lap van.

2 oldalrol ez 1,6 m2 feluletet ad.
ebbol tudok elindulni.
ELŐRE IS KÖSZÖNÖM A TAPASZTALATAID MEGOSZTÁSÁT.
Űdv Attila
 

0