You are here

Szabályozható elektronikus áramhatároló

13 posts / 0 new
Last post
pinterkrisztian
pinterkrisztian picture

Sziasztok!

Rendezvényes területen dolgozva folyton belefutok, a ki mennyi áramot kért, és mennyit használ valójában dologba.
Hosszas beszélgetések után a következő eszközt szeretnénk megvalósítani, kivitelezni.
A kimenő áramot szeretném mérni és egy adott, beállítható áramérték felett a kimenetet lekapcsolni, ez szerintem semmi más mint egy "elektronikus" biztosíték.
Ennek kb. 2-32A-es tartomány kellene működnie.
A lényeg hogy mindenképpen programozható, szabályozható legyen.
Amit mi elképzeltünk valami áramváltó a kimenetre, egy PLC, valamilyen alap kijelző, néhány gomb na és nem utolsó sorban a software.
Az érdekelne kb. mennyiből lehet kihozni, és mennyire használható élesben, hogy viseli az extrém felhasználási körülményeket.
Az ára fontos tényező mert kb. 50-60 darabra lenne szükség.
Látott már valaki ilyet, esetleg készen?

Üdv:
Krisztián

Comments
Tranzix
Tranzix picture

Szia!
A régi cégnél csúcsfogyasztásmérő volt a trafónál. Papírszalagra, vagy papírtárcsára rögzítette a mindenkori energiavételezés szintjét és az áramszüneteket.

0

Kari
Kari picture
*****

Hali!
Ilyesmit epit(ett) az ABB, Camilla Bauer & Metrawatt, meg aki még (asszem Chauvin Arno/vagy hasonlo is aktualis)_ez 3 ceg eggye is lett idöközben...
Kari

0

Tranzix
Tranzix picture

Szia Kari!
Nem láttam milyen gyártmány volt csak azt tudtuk, hogy beépítésre került aztán
már rizikós volt "mesterséges áramszünetet" csinálni, mikor meguntuk a melót.;o)

0

dsanyi
dsanyi picture

Dsanyi
Szia
Úgy gondolom a plc megoldás nagyon drága. Kell plc, áramváltó, áramtávadó ez a bemenő oldal a kimeneten relé és egy mágneskapcsoló, hogy le tudd kapcsolni a problémás leágazást. Ezek után elég nehéz lesz bizonyítanod, hogy a adott leágazás milyen áramnál kapcsol ki. Ja és kell egy PC meg a program.
Járhatóbb út a motorvédő pld. PKZ2 a ZM tag 0-40A-ig állítható ill. cserélhető. Azzal ne foglalkozz, hogy visszakapcsolják, mert a beállított értéknél nem tud többet vételezni. Persze egy takaró lemez kell, hogy ne férjenek a beállításhoz, és itt egyszerűen megmutatható a beállított érték.

Üdv:

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!

Pontosan mit akarsz korlátozni? A rendelkezésre álló csatlakozási teljesítményt, vagy az elhasznált energia mennyiséget.
Kér valaki 10A-t és használja 24 órán keresztül: 24*2,4kW= 57,6kWh
Másik valaki 16A-t használ 5 órán keresztül 8A-t és 5órán keresztül 20A(!) 5*1,92 + 5*4,8=9,6+24=33,6kWh (rendelkezésre áll:92,16)
Van készen ilyen: ez az előre fizetős fogyasztásmérő, de piszok drága, és nem is biztos, hogy egyszerűen beszerezhető.
Az áramkorlátozás viszonylag egyszerűen megvalósítható, de gondot jelenthet, az áramlimit túllépésekor a teljes lekapcsolás.
Amúgy pedig a klasszikus áramhatároló a kisautomata. Kapható 2-63A közötti értékben. Ennél olcsóbban nem lehet megvalósítani.

Üdv! Kalex

0

pinterkrisztian
pinterkrisztian picture

Szia!

A következő lenne a pontos feladat:
Van bejövőm pl. 3x100A, vannak a vendéglátósok akik csak pl. 1x4A-et kér, de van belőlük esetenként 40-50!
Szeretnék építeni egy olyan betáp szekrényt amin be tudom állítani az egyik kimeneten a 4A-t.
Ha ezt túllépi akkor lekapcsol, de nem egy kismegszakítót hanem pl. egy relét, mert akkor oda lehet menni, hogy "barátom 4-et kértél 4-et kaptál, és ezért is fizetsz", de ha ez kevés neked, máskor többet fizetsz ha akarsz valamit.
Ilyen esetekben mindig a kért áramot fizetik, mert nem szoktunk kirakni 30-40 villanyórát, 1-2 napra, hanem átalánnyal számolunk. Én rá szoktam kérni kb. 30-40%-ot a teljes bejövőre, hogy ne legyen probléma.
A kismegszakító azért nem jó, mert mindig cserélgetni kell és sosem olyat kérnek ami van, és úgyis visszakapcsolják.
Tehát az egyes kimenő fogyasztók áramát kellene korlátozni, szabályozhatóan, szekrényenként 6-8db-ot estenként 3 fázist is.

Üdv:
Krisztián

0

fagifor
fagifor picture

Kedves Krisztián.
Én nem csinálnék PLC használatával ilyen cuccot, szerintem bonyolult a működtetése. Én a következőt tenném: Szereznék olcsón kisméretű elektronikus áramváltót minden elmenőre, kb 60 A értékűt. Csinálnék minden elmenőhöz elektronikus, az áramváltóhoz igazodó beállíthatóságú komparátor, hozzátéve időtagot, majd ennek a kimenete ejtené el az elmenőhöz tartozó mágneskapcsolót (az időtag az indulási áramok hatásának kiküszöbölére).
A komparátorok beállítása 10 fordulatú heli-pottal, rátéve egy számlálós forgatógomb, ami rögzíthető is. Esetleg egy panelmérő átkapcsolhatóan a beállított érték ellenőrzésére, vagy akár minden elmenő beállított értékére, átkapcsolhatóan a pillanatnyi áramértékre.
Szerintem ilyen mértékű rendezvénynél ez elfogadható áron kihozható.
Például ha 60 A 10 V az áramváltón, akkor 1 V 6 A, ilyen értékek analóg módon probléma nélkül kezelhetők. Ha mégis PLC használatával akarod, az is megoldható, hogy csak egy analóg bemeneti modul kelljen, és ekkor a PLC ciklusideje szerint egymás után kell az elmenő áramokat lekérdezni, és ennek megfelelően a kimenetet vezérelni, de ekkor dupla kimeneti port kell, mert egy kell a mérés átkapcsolásához is. Mindkét megoldásnál elegendő a három fázisú elmenőknél egybe összehozni az áramváltókat, és így a teljes, pl. 3 X 4 A = 12 A áramra beállítani, vagy úgy, hogy a 3 fázisáramból a legnagyobb értékű legyen a mérvadó a lekapcsoláshoz.
Bármely megoldás érdekel, és segítséget kérsz hozzá, privátban írj.
Üdvözlettel: Varga Béla

0

fagifor
fagifor picture

Kedves Krisztián.
Elfelejtettem írni, hogy peremkerekes kódtárcsa is jó lenne a komparátor beállításához, és elmenőnkét 2 tárcsa, és akkor a tényleges határolási értéket mutatná A-ban.
Üdvözlettel: Varga Béla

0

huzitibi
huzitibi picture

Léteznek kismegszakítók, amiknek (változó tartományban, adott határok között) állítható a kapcsolási áramuk. Az iparban, a 3 fázisú villanymotoroknál kötelező a hőkioldó. Ezek elviselik az indítási túláramokat, beállíthatod az engedélyezett max. áramot, és van olyan típus is, amelyiket automatikus visszakapcsolásra is be lehet állítani, vagyis a lekapcsolást követően, miután visszahűlt, önműködően feszültség alá helyezi a fogyasztót. Van segédérintkezőjük, amivel visszajelzést vagy a vezérlést, reteszelést működtetheted. "Villanyszerelő boltokban", ipari villamossági cuccokat forgalmazó boltokban beszerezhető. Annyi hátránya van, hogy nem tudod egy hőkioladóval átfogni a teljes áramtartományt, de ha egy szekrénybe szerelsz kisebb és nagyobb áramú csatlakozásokat is, akkor nem lehet gond, csak elsőre nagyobb így a beruházás, de azt hiszem még így is megéri, mert telepítéskor gyorsan, könnyen beállíthatod a fogyasztásokat és balhé esetén ("mégis nagyobb áram kell"), gyorsan, akár üzem közben is módosíthatod a max. terhelést.
üdv. huzitibi

0

Vaki75
Vaki75 picture

Szia!

"úgy is visszakapcsolják"
Miért nem zárható az elosztószekrény? Alapkövetelmény!
Zárható szekrénybe teszel egy rakás D2 aljat 25-ös illesztőgyűrűvel, 2-25A-ig azt csavarsz bele, amit kérnek...

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!

Ebben az esetben jobban jársz, ha energiát korlátozol. A kért amperből tudod a 24 órás max. teljesítményt. Amennyiben túllépi villany leo. Visszakapcsolás túlforgalmazási díj ellenében. Így nem kell törődnöd az indítási áramokkal. (Ez komoly vita tárgya lehet, mert egy hűtőnek nem lehet megmondani mikor induljon!). A rendszer teljesen azonos elemekből épülhet fel, valamint egyszerűen programból állíthatod az adatokat. PLC-vel megoldható, hogy kiírod modulra és azt töltöd be amire szükség van. Esetleg jelszóval védve hagysz beállítási lehetőséget.

Üdv! Kalex

0

Sponsored links